Jakie są opłaty i podatki przy wynajmie nieruchomości?

wynajem nieruchomości podatki

Statystki dowodzą, że coraz więcej Polaków zastanawia się nad wynajęciem posiadanych przez siebie mieszkań. Również wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości obliczony na pozyskiwanie środków z wynajmu nieruchomości. Jednak wiąże się to z obowiązkiem opłacania podatków wynikających z uzyskania dochodu. Urząd Skarbowy jasno określa, w jaki sposób rozliczyć należne kwoty. Podstawowym uwarunkowaniem jest to, czy posiadacie działalność gospodarczą związaną z wynajmowaniem nieruchomości, czy prowadzicie najem prywatny.

Najem prywatny i związanie z nim opłaty

Jeśli prowadzicie najem prywatny, możecie stanąć przed wyborem dwóch sposobów rozliczania podatków z Urzędem Skarbowym. Zdecydowanie się na konkretną metodę jest uzależnione od osobistych preferencji i czynników mających związek z okolicznościami wynajmu. Jednym ze sposobów jest rozliczanie się na zasadach ogólnych, oznacza to, że podatek będzie płacić od dochodu. Może on być pomniejszony o koszty takie jak kredyt, remont lub zakup wyposażenia nieruchomości. W tej sytuacji przychodem jest kwota, którą otrzymujecie od najemcy, a koszta określają faktury i paragony udowadniające poniesione przez Was wydatki. W 2020 roku podatek dochodowy od wynajmu wynosi 17% dla dochodów nieprzekraczających 85 528 złotych oraz 32% dla nadwyżki ponad tę kwotę. Jeśli zdecydujecie się na rozliczanie w skali podatkowej, deklarację PIT-36 powinniście składać do 30 kwietnia. Opłaty ponosi się wyłącznie w formie comiesięcznej zaliczki.

Drugą metodą jest rozliczanie się ryczałtem za wynajem mieszkania. Ta metoda jest znacznie prostsza, ponieważ przewiduje stałą opłatę liczoną od uzyskanego przychodu. Ryczałt z wynajmu od przychodu do 100 tysięcy złotych liczy 8,5%, a gdy jego kwota zostanie przekroczona, stawka wynosi 12,5%. Bardzo istotne jest, aby w trakcie zawierania umowy pamiętać o osobnym spisaniu kosztów takich jak czynsz, a osobno opłat za media. W ten sposób unikniecie płacenia podatku sztucznie zawyżonego o kwoty rachunków wynikających z korzystania z podstawowych udogodnień nieruchomości takich jak prąd czy woda.

Jaką formę opodatkowania najmu prywatnego należy wybrać?

Najkorzystniejszą formą rozliczania się z punktu widzenia właściciela mieszkania jest ta, która zapewni najmniejsze opłaty. Jednak bezpośrednie wskazanie, która z dwóch zagwarantuje nam niskie podatki, jest niemożliwe. Jest to całkowicie zależne od sytuacji podatnika. Najczęściej, gdy posiadacie wysokie koszty uzyskania przychodu z wynajmu, lepsza będzie forma opierająca się na zasadach ogólnych. Warto się na nią zdecydować, gdy wzięliście kredyt na zakup danej nieruchomości. Dobrze również uwzględnić amortyzację i to czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego (powyżej 60 miesięcy). Jeśli kupiliście nowe mieszkanie za gotówkę, pozwalające na niską amortyzację, najprawdopodobniej lepiej będzie zdecydować się na ryczałt.

Dzięki współpracy z moją firmą, która zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem wynajmem, nie tylko uda się Państwu szybko znaleźć najemców nieruchomości, ale także pomogę Wam podjąć mądre decyzje dotyczące rozliczania podatków z Urzędem Skarbowym. Dodatkowo, powierzając mi zarządzanie wynajmem, zyskacie gwarancję spokoju, ponieważ to my będziemy zajmowali się wszystkimi czynnościami związanymi z zawieraniem umów oraz dbaniem o właściwy stan techniczny mieszkania!