Co trzeba wiedzieć wynajmując dom?

wynajem domów

Chociaż kupno i późniejszy wynajem domu lub mieszkania z całą pewnością jest dobrą inwestycją, warto przemyśleć wszystkie czynniki związane z podjęciem takiej aktywności. Chodzi nie tylko o dokładne skalkulowanie kosztów, jakie będziecie ponosić w związku z najmem oraz określenie przychodów osiąganych z tytułu najmu, ale też o podjęcie decyzji komu chcielibyście wynajmować nieruchomość i poznanie zasad, jakimi rządzi się wynajem. Podejmowanie spokojnych i przemyślanych decyzji związanych z najmem, często wspartych współpracą z profesjonalistami działającymi na rynku wynajmu, wpłynie pozytywnie na dobór godnych zaufania najemców, wysokość osiąganych przez nas zysków z tytułu najmu, a także bezpieczeństwo naszej nieruchomości. Tym samym unikniecie potencjalnych kłopotów, które niejednokrotnie nagłaśniane są w mediach.

Podstawowe zasady bezpiecznego wynajmu

Na początku powinniśmy zacząć od precyzyjnego skalkulowania kosztów, jakie są związane z wynajmowaniem nieruchomości. Obliczcie podatki wynikające z najmu, opłaty związane z remontem oraz ewentualne naprawy, jakie trzeba będzie wykonać w następstwie eksploatacji lokalu. Nie zapomnijcie policzyć też czas, który poświęcacie na sprawy związane z prowadzeniem najmu nieruchomości. Staranne zliczenie wszystkich kosztów oraz analiza stawek czynszu najmu z najbliższej okolicy sugerowanych dla podobnych do naszej nieruchomości, umożliwią Wam określenie, oczekiwanej wysokości czynszu najmu, który będziecie pobierać od przyszłych najemców oraz wyliczyć wynikającą z tego stopę zwrotu inwestycji. Następnym krokiem będzie przygotowanie umowy, która będzie zabezpieczała wasze prawa oraz majątek. Z całą pewnością warto zawrzeć w niej nie tylko podstawowe warunki wynajmu, ale także zakres obowiązków obu stron. W umowie powinny znaleźć się też zapisy dotyczące zabezpieczenia Was w przypadku rezygnacji najemców lub różnych nieprzewidzianych wcześniej sytuacji czy wręcz komplikacji. Warto, abyście przemyśleli, jaki będzie oczekiwany przez was profil wynajmującego, dzięki czemu stworzycie wycelowaną w jego potrzeby ofertę. Będziecie mogli zadbać o odpowiednie wyposażanie i stworzyć warunki odpowiadające waszemu potencjalnemu klientowi. Z całą pewnością powinniście pobrać też kaucje, która jest podstawową formą zabezpieczenia mienia, oraz wykupić polisę ubezpieczeniową. Ostatecznie należy też przemyśleć czy jesteście zainteresowani wynajmem długoterminowym, czy też inną formą najmu. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z usług profesjonalnej, wyspecjalizowanej w zarządzaniu najmem firmie, która zajmie się wszystkimi opisanymi powyżej czynnościami i obowiązkami.

Bezpieczny wynajem z pomocą profesjonalnej firmy zarządzającej najmem nieruchomości

Firma zajmująca się profesjonalnym najmem na czas współpracy z właścicielem nieruchomości przejmuje wszelkie czynności związane z najmem i wynikające z tego ryzyka. Posiada też z reguły pełen pakiet ubezpieczeń chroniących mienie i majątek właściciela nieruchomości. W przeciwieństwie do najmu prywatnego, realizowanego przez pośrednika czy pełnomocnika w imieniu właściciela, który przenosi wszelkie obciążenia i ryzyko na właściciela, profesjonalna firma ponosi pełną odpowiedzialność przed właścicielem nieruchomości za realizację zawartej z nim umowy.

Współpracując ze mną, będziecie mieć pewność, że wynajem będzie opłacalny, a wszystkie czynności związane z najmem będą przez nas starannie prowadzone. Należycie dobiorę odpowiednich najemców, zadbam o ochronę powierzonego majątku oraz zapewnię pełne wsparcie chroniące Waszą własność. W praktyce otrzymywać będziecie regularne wpływy z tytułu najmu, a pozostałymi czynnościami zajmę się ja.

Oferowane przeze mnie zarządzanie najmem sprawi, że przez wiele lat będziesz cieszyć się regularnymi zyskami z tytułu najmu Waszej  nieruchomości, a moje działania zabezpieczą jej dobry stan i Wasz spokojny sen.